Osmi razredi smo se zbrali ob 7. uri pred šolo in se z avtobusom odpravili na ekskurzijo na Gorenjsko. Razdelili smo se v dve skupini. V Vrbi smo si po malici ogledali rojstno hišo Franceta Prešerna. Tam nam je vodič na zelo zabaven način predstavil hišo in predmete v njej. Sledil je ogled rojstne hiše Matije Čopa. Ogledali smo si daljši film o Čopu. Spoznali smo, da je bil Matija Čop zelo nadarjen in je govoril 19 jezikov, od teh 12 tekoče. Njegova smrt je Franceta Prešerna zelo prizadela, saj sta bila najboljša prijatelja. France mu je zato posvetil sonet, ki je del epske pesnitve Krst pri Savici. Nato smo si ogledali rojstno hišo Frana Saleškega Finžgarja, kjer so nam razložili, da njegova družina ni bila premožna, pravzaprav so živeli v slabših razmerah. Vsi smo bili presenečeni, kako nizek je bil strop in kako majhni so bili prostori. Zanimivo je bilo to, da so Franovemu očetu iz Amerike poslali prvi šivalni stroj. To na začetku drugim vaščanom ni bilo všeč, saj so verjeli, da je ta šivalni stroj hudičevo orodje. Nato smo se odpravili v Rodine in si ogledali rojstno hišo Janeza Jalna. Tam nam je njegov pranečak razkazal hišo in povedal, kako navihan je bil Janez. Vsi so mu pravili, da je imel predolg jezik, saj je vedno nekaj jezikal. Tam smo se malo nasmejali in predstavil nam je Franovo delo Bobri. Po odličnem kosilu smo se vsi skupaj odpravili še v Radovljico. Tam smo si ogledali muzej in izvedeli nekaj novih stvari o Antonu Tomažu Linhartu. Predstavili so nam tudi nekaj zanimivosti, med drugim to, kako so živeli nekoč in njihove navade. Poskusili pa smo tudi njihove klobuke in lasulje. Bilo nam je zelo všeč, le vreme nas je nekoliko pustilo na cedilu.

Katja Maček, 8. b