Ustvarjanje

Pomladni dan za nadarjene

V petek, 19. 4. 2024, smo izvedli pomladni dan za nadarjene učence. Za njih smo pripravili raznolike in zanimive delavnice, med katerimi so lahko izbirali. Naravoslovni navdušenci so spoznavali dejstva o zelenih krastačah, jih nahranili in jim uredili začasni terarij, spoznali so tudi posebnosti iz življenja navadnega in planinskega pupka. V sklopu fizikalne delavnice so skozi polarizatorska sončna očala in linearni polarizator opazovali svetlobo iz različnih virov in ugotavljali njene lastnosti, s pomočjo ugotovitev pa so izdelali barvne slike. Navdušenci nad tehnologijo so analizirali zvočne učinke za filmske napovednike, zvočne učinke so umestili v video napovednik filma Misija nemogoče ter spoznavali osnove lego robotike, izdelovali različne lego modele in jih nadgradili s pomočjo senzorjev, motorjev ter programiranja. Tisti, ki imajo radi detektivske igre in uganke, so iskali pot iz sobe pobega, športni navdušenci pa so se preizkusili v športnem plezanju.

Tretješolci obeležili svetovni dan knjige

23. april je od leta 1995 proglašen za svetovni dan knjige. V 3. a razredu so ga učenci obeležili na prav poseben način. V razredu je kar nekaj učencev, ki so pravi knjižni molji, nekateri izmed njih pa se navdušujejo tudi nad pisanjem zgodbic. Emma, Nik in Vida so s pomočjo razredničarke tako izdali svojo prvo knjigo v treh izvodih. Zgodbice in ilustracije so plod njihove bogate domišljije. Po en izvod njihove knjižice vam je na ogled tudi v šolski knjižnici.

Tehniški muzej Bistra

V četrtek, 4. 4. 2024, smo osmošolci obiskali Tehnični muzej Bistra. Ko smo prispeli, smo imeli malico, nato pa smo se razdelili v tri skupine. 8.b razred je pričel z izdelavo elektro motorja oziroma s sestavljanjem njegovih delov, v čemer so bile najboljše Katarina, Katja in Elena. Njihov elektro motor se je najhitreje vrtel, zato so zmagale. Sledil je ogled parnih avtomobilov, s katerimi so nekoč lažje opravljali kmečka in gospodarska dela. Nato smo videli vodno žago z vretenom, ki obstaja že od leta 1658. 1904 so to žago opustili, saj so izumili parne žage. Kasneje smo si ogledali še stare avtomobile. To je bil vsem najboljši del dneva. Izvedeli smo, da je bil volkswagen avto, ki so si ga lahko vsi privoščili. Ogledali smo si tudi motorje, avtobuse, traktorje, vojaška vozila in celo letala. Občudovali smo tudi Rolls-Royca, Titova avtomobila in kočijo na elektriko. Preživeli smo zelo zanimiv dan in se polni novih vtisov vrnili v Celje.

Elena Mosorka, 8. b

EKO dan (od 1. do 3. razreda)

V petek, 5. 4. 2024, smo učenci in učitelji od 1. do 3. razreda izvedli EKO dan na temo LOČUJMO IN PONOVNO UPORABIMO. Spregovorili smo o vsakodnevnih dejavnostih, s katerimi lahko veliko prispevamo k varovanju okolja in zakaj je pomembno, da se do njega odgovorno obnašamo. Ogledali smo si eko pravljico in govorili o ločevanju odpadkov ter recikliranju. Odpadno embalažo, ki so jo učenci prinesli v šolo, smo ponovno uporabili tako, da smo si iz nje izdelali igrače. Dan smo zaključili z manjšo čistilno akcijo v okolici šole.

La France voyage (Francija potuje)

V sredo, 27. 3. 2024, smo učenci I. osnovne šole Celje, ki se učimo francoščino, dobili obisk Eléonore Lamblin s Francoskega inštituta v Ljubljani. Eléonore je Francozinja, torej naravna govorka francoščine. Z njo smo se igrali igro spomin, preko katere smo spoznali olimpijske športe, v katerih bodo tekmovali športniki in športnice na olimpijskih in paralimpijskih igrah poleti v Parizu. Seveda se nam je Eléonore tudi po francosko predstavila in nam zaupala zanimivosti iz svojega življenja. Cilj delavnice je bilo učenje s pomočjo naravne govorke in spoznavanje Francije in francoščine na splošno.

Zbiralna akcija za zavetišče za živali

Od 4. do 11. marca 2024 smo na šoli izvedli zbiralno akcijo za živalsko zavetišče Maribor. Učenci in učenke od 1. do 9. razreda so cel teden pridno prinašali tekstil, pripomočke in hrano za živali. Zbiralni akciji so se pridružili tudi vsi zaposleni.

Akcijo smo uspešno zaključili in donacijo predali zavetišču Maribor. Vsem sodelujočim se iskreno zahvaljujemo za sodelovanje.