Skoči na glavno vsebino
03 428 51 00 | Faks: 03 428 51 26 | I. osnovna šola Celje, Vrunčeva ulica 13, 3000 Celje tajnistvo@iosce.si

Ustvarjalnost, podjetnost in inovativnost

Regijsko tekmovanje FLL

V soboto, 21. 1. 2023, je v v Šentjerneju v prostorih podjetja L-Tek potekalo regijsko tekmovanje First Lego League skupine B, ki ga je organiziral Zavod Super Glavce. Udeležilo se ga je 12 ekip, ki so se pomerile za mesta na državnem tekmovanju, ki bo potekalo 18. marca na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani.

Dogodek se je pričel ob 8. uri. Po sestanku mentorjev je sledila otvoritev in predstavitev ekip. Ob 9.40 so se začele prve predstavitve in robotske tekme. Black&White smo začeli s predstavitvami projekta, robota in vrednot. Ob 11.20 smo imeli prvo tekmo robotov, na kateri smo dosegli 380 točk. Ob 12. uri smo imeli 2. robotsko tekmo, na kateri smo dosegli 350 točk. Po kosilu smo imeli še zadnjo tekmo ob 14.20. Dosegli smo 340 točk. Naš rezultat je bil najboljši rezultat kvalifikacij vseh treh skupin, kar smo dosegli z večmesečnim vztrajnim delom.

Po končanem tekmovalnem delu je bil čas za zabavo. Med posvetovanjem sodnikov smo se pogovarjali, spoznavali projekte drugih ekip in seveda plesali. Za tem je prišla razglasitev finalistov, trenutek, za katerega so se ekipe trudile več mesecev. Black&White smo dobili vstopnico za udeležbo na državnem tekmovanju.

Celoten dan je bil odličen in vreden večmesečnega truda in odrekanja. Veselimo se državnega tekmovanja.

Neja Vogelsang, 7. a

Novoletne delavnice

V ponedeljek, 5. 12. 2022, smo z učenci prve triade izvedli tehniški dan Novoletne delavnice. Ustvarili smo različne izdelke s pomočjo različnih tehnik (odtiskovanje, papirnata tehnika). Učenci so izdelali raznovrstne voščilnice, okraske iz das mase in slanega testa, božične nogavice, jelenčke iz kartona in žice. Nastali so čudoviti izdelki izpod rok najmlajših učencev naše šole. Večino izdelkov so učenci odnesli domov, nekatere okraske pa bomo obesili na smreko v avli Kosovelove enote. Dan smo zaključili s prijetnimi vtisi.

Novinarske delavnice z Radiem Slovenija in nastop v radijski oddaji Hudo!

V sredo, 23. 11., smo se učenci izbirnega predmeta vzgoja za medije­ – tisk in televizija udeležili novinarskih delavnic, ki smo jih na naši šoli izvedli v sodelovanju z Radiem Slovenija.

Z delavnicami smo začeli ob 9.30. Najprej smo spoznali delo na radiu, delo novinarja, tonskega mojstra ipd. Nato smo se preizkusili v delu novinarja. Razdelili smo se v več skupin in posneli pogovore z zanimivimi sogovorniki. Tema, ki smo si jo izbrali, je bila kreativno pisanje.

Prva skupina je intervjuvala četrtošolce, ki so povedali, kaj radi berejo. Druga skupina je opravila pogovor z učiteljema; učiteljica matematike in naravoslovja ga. Breda Krajnc nam je zaupala, kako se napiše dober potopis, učitelj računalništva g. Žan Močivnik pa, zakaj je pomembna računalniška pismenost. Tretja skupina je posnela intervju z osmošolkami, ki so razmišljale o tem, kaj moraš znati, da napišeš dober spis. Četrta skupina je intervjuvala pisateljico Deso Muck. Učenci so posneli tudi pogovor z dvema uspešnima športnikoma – Vidom in Miho Čuježem ter učiteljico Mojco Kamenšek, ki je z dvema učenkama predstavila nov projekt na šoli – muzikal.

Ko smo končali s snemanjem pogovorov, smo vse posnetke sami obdelali in jih pripravili za predvajanje v sobotni oddaji. Z delavnicami so končali ob 13. uri.

V soboto, 26. 11., se bomo odpravili v Ljubljano, kjer bomo ob 9. uri v živo nastopili v oddaji Hudo! na Prvem programu Radia Slovenija. V oddaji boste med drugim lahko prisluhnili pogovorom, ki smo jih posneli na šoli. Vabljeni k poslušanju.

Učenci izbirnega predmeta vzgoja za medije – tisk in televizija z mentorico Katjo Janič

Delo na terenu – fotografiranje mesta Celje

Srečanje je bilo namenjeno fotografiranju mesta na terenu. Vsak učenec si je že predhodno izbral motiv za fotografijo oz. katero znamenitost Celja bo fotografiral. Na obhodu po mestu je izbrani motiv fotografiral dvakrat. Z nasveti na terenu  je učencem pomagala odlična fotografinja Taja Naraks.

Nastali posnetki bodo po računalniški obdelavi in tiskanju v tiskarni objavljeni kot  izvirne in unikatne razglednice.

DSC_0323 IMG_0880 IMG_0882 IMG_0884 IMG_0894

Priprave na izdelavo projekta – razglednice Celja

Med napisanimi  idejami in zamislimi učencev o skupni nalogi je bil največkrat omenjen likovni prikaz Celja kot razglednica, plakat ali album. Zato je prišlo do skupne odločitve, da si vsak učenec zamisli, oblikuje in izdela izvirno razglednico mesta Celje. Te njihove izdelke bi potem dokončali v tiskarni, tako, da bi lahko spoznali ves postopek nastajanja razglednic. Danes so učenci spoznali osnove fotografiranja in računalniške obdelave slik za razglednico. V svet fotografije jih je popeljala odlična fotografinja Polona Gorišek, osnove računalniške izdelave razglednice pa jim je predstavil učitelj Žan Močivnik. Učenci so si izdelali načrt njihove razglednice – kaj v Celju bodo fotografirali in kako bodo razglednico oblikovali.

Poetično ustvarjanje na temo našega kraja

DSC_0290 DSC_0291 DSC_0294

Najprej  so učenci, razporejeni v krogu, pripovedovali o svojem ožjem bivališču in tudi o Celju: kaj jim je všeč, kaj jih moti, kako bi mesto predstavili tujim osebam, ki ga še ne poznajo. Nato so na lističe napisali svoje ideje in zamisli o tem, kaj bi lahko bila njihova skupna naloga ali izdelek na temo njihovega  mesta.  V nadaljevanju so se preizkušali v pisanju verzov z akrostihom na svoje  ime, nato pa še na ime Celje ter ugotovili, da je to opravilo kar trd oreh. Nastalo je nekaj kitic, ki so prispevek k moderni poeziji.

DSC_0296 DSC_0297 DSC_0298